Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

01-IMG-2182

Dnia 20.11.2018 r. (wtorek) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Wszystkie dzieci z naszego przedszkola miały możliwość zapoznać się z Prawami Dziecka.

Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”.

Dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności.   Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. W 1996 Rada Europy zainicjowała Konwencję o wykonywaniu praw dzieci która nabrała mocy w 2000 r.                                                                                                             Najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka są:              – Konstytucja RP – w art. 72. Konstytucji zapisano m.in. prawo do ochrony dziecka przed przemocą, wyzyskiem, okrucieństwem i demoralizacją, a także prawo do opieki i pomocy władz dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.

– Konwencja o Prawach Dziecka.                                                                                                – Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.  Pszczółki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>